Pravna država stavka

Trackback| 15. maj 2008 | Slovenija | MI

Sodniška stavka bo. Zdaj tudi vemo kdaj. Od 9. do 11. junija bo večina sodnikov izvedla opozorilno stavko, s katero bodo poskušali prepričati referenčne ministre, da jim povišajo plače, ki bi morale biti po njihovem mnenju primerljive s plačami poslancev in ministrov, torej z izvršno in zakonodajno vejo oblasti. Ironija stavke pa je v tem, da ni najbolj jasno ali stavka sploh je zakonita. Zakon o sodniški službi določa, da sodnik ne sme prekinit dela zaradi uveljavljanja svojih pravic, da mora varovati ugled sodniškega poklica itd. Mnenja o zakonitosti so deljena, a ostaja dejstvo, da nas tudi stavkajoči sodniki niso prepričali o zakonitosti stavke.
Še nek drug temeljni kamen pravne države, Ministrstvo za notranje zadeve, ni najbolj sprejemljiv do zakonov in odločb sodišč. Anton Gazvoda, nesrečni poslovnež, ki mu je policija pred desetimi leti uničila nasad industrijske konoplje, iz katere je prideloval olja, je po odločitvi sodišča upravičen do odškodnine. Tako pravi sodišče, a ne tudi ministrov čut za pravičnost. Gre za istega ministra, ki je raje kot Ustavi prisluhnil zahtevam ambruške lynch mob in mu je stolček skorajda odnesla afera Global. Gazvoda se je odločil za gladovno stavko ter 20 dni kasneje olajšan za 12 kil uspel doseči izplačilo odškodnine, ki jo je Ministrstvu naložilo sodišče.
A zakaj bi Ministrstvo delovalo kaj drugače kot vlada? Tudi ta ni najbolj nora na zakone in sodišča. Pod Janševo vlado se je nabralo lepo število neizpolnjenih odločb ustavnega sodišča. Prav tako se že dolgo vleče problem sodnih zaostankov. Zaradi njih so zakoni de facto suspendirani. Le kdo si lahko privošči leta in desetletja pravdanja, ki mu tudi ob ugodni sodbi ne bo nujno prineslo povračila škode?
Pravo ni več formalno, zaprto polje predpisov, zakonov in pravil, stvar odvetnikov in sodnikov. Očitno je postalo del dnevne politike, ki tudi zahteva politične prakse – stavke, gladovne in ostale, pogajanja in kompromise. Razdelitev oblasti, ki je temelj demokratičnih režimov, se umika povečani moči izvršne oblasti. Le kaj so nizke plače sodnikov v primerjavi z vse večjo nepomembnostjo njihovega dela?
Premajhni smo, da bi si delili oblast, bi nemara rekel Janša.

(Glasov: 1 Povprečje: 5 od 5)
Loading ... Loading ...

Prijavi Pravna država stavka na sl.reddit.com Print This Post RSS viri za komentarje na to objavo

  1. 1tastar

    Ablast! Ni pomembno, če je dobra, važno je, da je dobro plačana! Pa, če kaj narediš, ali pa delaš samo zaostanke.

    ABLAST JE SLADKA!

  2. jožek

    Stavkali bodo naši največji in množični kršitelji človekovih pravic in to ravno takrat, ko bo pri nas na obisku bušist Bush, ki bo kot vedno pokrit s poročevalci svetovnih medijev! In prav je tako! Bo svet morda le kaj zvedel o samoupravni degeneraciji našega sodstva!
    Sodniki bi naj sodili v imenu ljudstva, naši pa sodijo v imenu stroke! Ljudstvo (parlament, vlada) naj da denar, sodniki ga bodo že zapravili, tako kot to brez nadzora sedaj delajo!

    Ustava jim garantira visoko plačo, pa če so učinkoviti ali ne. Zato nekateri sodniki dobesedno ne delajo nič. Ti bodo seveda v prvih vrstah v borbi za višje plače! Če primerjamo učinkovitost sodnikov z Nemškimi, Hrvaškimi ali Srbskimi imamo v Sloveniji najslabšo učinkovitost in največ zaostanka.

    Še dobro, da za čas stavke ne dobijo plačila! Tudi kazni, ki jih mora Ljudstvo (proračun) izplačevati, bi morali vzeti s plačnega fonda posameznih sodišč.

    Levičarji s svojo vztrajnostjo pri večnem govorjenju o umazani manipulaciji v Ambrusu, postajate že smešni. Nihče ni zmožen pomisliti, da so Strojanovi imeli na razpolago bele postlane postelje v ogrevanih prostorih, pa so jih manipulanti, namiguje se na Kučanove sodelavce v Janševi tajni službi SOVA, Strojanove poslali na provokacije v Ambrus!

    Še najbolj grdo je bil zlorabljen dr. Drnovšek, ki ni bil več zmožen razumnega razmisleka! In kdo ga je poslal v Ambrus? Če upoštevamo, kdo je skrbel za štirinožnega prestolonaslednika, je kriminalec-prisluškovalec general Podbregar bivši načelnik SOVE, najbližja izbira.

    Vaščani Ambrusa, so s svojo zdravo kmečko pametjo spregledali bedno in umazano manipulacijo in so dali dr. Drnovšku in tistim, ki so ga poslali in mu priskrbeli zabojnike, odločno lekcijo o pravni državi. Lahko jim samo čestitamo!

Dodaj komentar

OSTALE OBJAVE

Avtor(ica): MI

NAJBOLJ BRANO

maj 2008

NAJVEČ KOMENTARJEV