| 25. November 2006 | | jakaPo neuspešnem iskanju nadomestne lokacije, se je družina Strojan po nekaj tedenskem izgnanstvu v Postojni odločila vrniti na svoj dom. Poroča 24ur
Družina Strojan, kar so potrdili tudi predstavnik iz Romskega društva Cigani nekoč – Romi danes, Bogdan Miklič, in predstavniki Romske skupnosti, je zapustila begunski center v Postojni in se odpeljala proti Ambrusu. Policija je zaustavila prvo vozilo in del družine pridržala, medtem ko pa je drugo vozilo nadaljevalo svojo pot.
32. člen Ustave Republike Slovenije določa:
Vsakdo ima pravico, da se prosto giblje in si izbira prebivališče, da zapusti državo in se vanjo kadarkoli vrne.
19. člen pa:
Vsakdo ima pravico do osebne svobode.
Nikomur se ne sme vzeti prostost, razen v primerih in po postopku, ki ga določa zakon.
Vsakdo, ki mu je odvzeta prostost, mora biti v materinem jeziku ali v jeziku, ki ga razume, takoj obveščen o razlogih za odvzem prostosti. V čim krajšem času mu mora biti tudi pisno sporočeno, zakaj mu je bila prostost odvzeta. Takoj mora biti poučen o tem, da ni dolžan ničesar izjaviti, da ima pravico do takojšnje pravne pomoči zagovornika, ki si ga svobodno izbere, in o tem, da je pristojni organ na njegovo zahtevo dolžan o odvzemu prostosti obvestiti njegove bližnje.
Nikakor mi ni jasno, na kakšni podlagi je policija Strojanovim omejila dve ustavni pravici. Policijska obrazložitev bo najbrž imela precejšnjo zabavno vrednost, minister Mate pa najbrž ne bo preživel tega incidenta.
Zdaj pa počakajmo, kaj bo prinesla kristalna noč v Ambrusu.
na to sem tudi jaz najprej pomislil. WTF??? vsekakor stvar postaja vedno bolj zanimiva.
Predstavnik zgoraj omenjenega društva je pravkar v živo poročal na lokalnem radiu. Pojasnil je, da je bilo ustavljeno le vozilo, v katerem je bilo preveč potnikov.
seveda.. in jaz verjamem v dedka mraza..
vse skupaj je slo ze precej precej predalec.. in mate bi moral ponuditi odstop.. kar je zakuhal, naj se poje..
Misli si kar hočeš. Na lokalnem radiu (NM - lahko ga poslušaš tudi preko neta - radiokrka.com) imajo redna poročanja o dogajanju. Prej se je javil tudi predstavnik tega Romskega društva, ki je omenjeno v prispevku zgoraj. Trenutno naj bi se nahajali nekje v okolici Grosupljega, kjer naj bi tudi prenočili.
Pravkar je bilo tudi javljanje iz Zagradca (druge vasi v bližini njihove parcele), kjer naj bi policija pospravljala barikade in poskušala umakniti zbrano množico.
“Posebne policijske enote so z blokadami zaprle pot do Ambrusa. Proti razjarjenim krajanom naj bi uporabile tudi silo.”
“V Ambrus naj bi pripeljalo tudi reševalno vozilo, po neuradnih podtkih pa naj bi bili v Dečji vasi ranjeni trije domačini. Da so policisti za miritev strasti uporabili tudi prisilna sredstva, “
kar bi morali narediti že na začetku in bi celoten cirkus zatrli v kali… zdaj pa imajo.
ma za moje pojme so kar pametno zrihtali vse skupaj.
no ja zaenkrat niso zrihtal še nič